Przydomowa oczyszczalnia – jaką wybrać?

2023-10-11 Zielone-oczyszczalnie

Szanowni Państwo,

na wielu forach związanych z przydomowymi oczyszczalniami ścieków przewija się temat jaka oczyszczalnia? Oczywiście stada sprzedawców zachwalają swój produkt jako jedyny i najlepszy a zwykli zjadacze chleba przerzucają się nazwami oczyszczalni jak markami i modelami samochodów.  Chciałbym w tę dyskusję wprowadzić trochę porządku mam spore doświadczenie bo od ponad 15 lat serwisuję wszystkie oczyszczalnie jakie są u nas w kraju a do tego mam wiedzę w zakresie technologii oczyszczania i mikrobiologii.

Jakie stosować kryteria, na co zwracać uwagę przy wyborze oczyszczalni?

  1. Zbiornik – musi być wytrzymały i odporny na starzenie materiału, najlepiej sprawdza się beton i żywica epoksydowa zbrojona włóknem szklanym. Kształt zbiornika,  cylindryczny pionowy lub stożkowy. Cylindry o ustawieniu horyzontalnym są bardziej narażone na wypieranie przez wody gruntowe.
  2. Technologia oczyszczania. Po pierwsze jak najprostsza konstrukcja, każda dodatkowa rurka, każda pompka to element, który może ulec awarii. Po drugie tylko oczyszczalnie napowietrzane bo tylko takie zapewniają odpowiednią efektywność oczyszczania. Z tego samego powodu oczyszczalnie ze złożem i to stałym, złoże fluidalne przy przepełnieniu oczyszczalni potrafi wypływać do innych komór.
  3. Jestem przeciwnikiem wstrętnych osadników gnilnych, to jest z punktu widzenia mikrobiologii nieporozumieniem, najpierw osadnik gnilny z mikroflorą beztlenową a potem bioreaktor natleniany, gdzie zamiera mikroflora beztlenowa a tworzy się mikroflora tlenowa.
  4. Oczyszczalnie do których w czasie pracy nie trzeba dodawać preparatów mikrobiologicznych, jeśli w instrukcji jest napisane, że trzeba dodawać takie preparaty to znaczy, że oczyszczalnia ma słaba technologię oczyszczania i trzeba ją wspomagać.
  5. Oczyszczalnie bez sterowanie lub z minimalnym sterowaniem. Pamiętajmy, ze większość oczyszczalni na rynku to miniatury oczyszczalni komunalnych, tylko w oczyszczalni komunalnej jest personel do obsługi tu sami będziemy personelem obsługującym oczyszczalnię.
  6. Odprowadzenie wody, tylko studnia chłonna z zabezpieczeniem przez zamuleniem złoża infiltracyjnego w postaci wymiennej geowłókniny, lub studnia chłonna z filtrem biologicznym.

Jeśli zrobimy przegląd oczyszczalni kierując się takimi kryteriami to mamy szanse wybrać jakieś sensowne i działające urządzenie.

W razie pytań zapraszam do kontaktu !