Oczko wodne – filtr czyszczący

Oczko wodne zielona woda
2017-03-24 Zielone-oczyszczalnie

Oczko wodne, hmmmmmmm… Chyba każdy z nas choć raz myśląc o ogrodzie marzył o oczku wodnym. Magia wody, całego mikroświata w niej zawartego pobudza naszą wyobraźnię. Wielu te marzenia zrealizowało ale jak wiemy z realizacją marzeń bywa różnie. Czysta, przezroczysta woda z roślinami i często rybkami – to jest to czego wszyscy oczekujemy. Bywa jednak, że woda szczególnie latem w wakacje, kiedy chcemy relaksować się nad naszym oczkiem przypomina “zieloną zupę”, do tego nieciekawie pachnącą. Wiele firm śpieszy na ratunek naszych marzeń, propozycje najczęściej sprowadzają się do dodawania różnych środków chemicznych, mniej lub bardziej skutecznych ale na krótko.

Zielona woda w oczku wodnym

Dzięki doświadczeniu w badaniach ekosystemów wodnych proponujemy rozwiązanie w pełni przyjazne środowisku, naturalne i co najważniejsze dające trwałe efekty. Proponujemy filtr biotechnologiczny do państwa oczka wodnego.

Co to jest filtr biotechnologiczny?

Filtr biotechnologiczny jest to zespól wymiennych wkładów filtracyjnych, z których każdy zawiera odpowiednie materiały filtrujące zaszczepione specjalnymi mikroorganizmami. Wkłady są we wspólnej obudowie, w której przepływa woda z oczka. Pomiędzy wkładami są komory, w których zaszczepiamy specjalne glony nitkowate wspomagające dodatkowo filtrowanie wody.

Budowa filtra do oczka wodnego

Jak to działa?

Aby zrozumieć zasadę działania filtra krótko opiszemy dlaczego nasze oczko wodne często nie ma przezroczystej wody i zamienia się w zieloną „zupę”. Odpowiedzialne są za to mikroskopijne jednokomórkowe glony, które znajdują w oczku wspaniałe miejsce do gwałtownego wzrostu. Dlaczego? W naszym oczku jest woda zawierająca dużo związków mineralnych, kluczowe dla czystości wody są azot i fosfor. Wszyscy mający ogrody dobrze wiedzą, że te związki to składniki nawozów. Czyli jeśli w oczku jest za dużo azotu i fosforu to zachowuje się ono jak intensywnie nawożony trawnik, tylko nie rośnie tam trawa a mikroskopijne glony. Wody powierzchniowe i gruntowe w Polsce są bardzo bogate w związki mineralne, pochodzą one z zanieczyszczeń ściekami oraz z działalności rolniczej. Żeby nie nastąpił burzliwy wzrost glonów tzw.  „zakwit” woda musi być bardzo uboga w związki fosforu (poniżej 0,5 mg/l).  W badanych przez nas oczkach było tego pierwiastka od jednego  do nawet kilkunastu mg w litrze. Nic dziwnego, że latem glony rozwijają się tam jak na „drożdżach”.

Teoretycznie sprawa jest prosta, trzeba usunąć nadmiar fosforu i po kłopocie. Nie jest to jednak takie łatwe. Oferowane dotąd rozwiązania skupiały się na przywracaniu wodzie przejrzystości, a fosfor lądował w mule na dnie zbiornika. Po jakimś czasie wracał do „obiegu” i znów woda „kwitła”. Nasze rozwiązanie trwale usuwa pierwiastki powodujące zazielenienie wody. W wkładach filtracyjnych są specjalne materiały filtracyjne zaszczepione odpowiednimi mikroorganizmami,  ponadto w komorach filtra zaszczepiamy glony nitkowate, które dodatkowo „zjadają” z wody mikroelementy.

Obsługa

Filtr biotechnologiczny nie wymaga specjalnej obsługi. Na początku sezonu trzeba wymienić kasetę usuwającą zawiesinę – koszt 150 zł i raz na kilka lat wymienić wkład usuwający fosfor (koszt 250 zł). Kilka razy w sezonie trzeba wyciągnąć (np. grabkami) glony z komór filtra, są one doskonałym naturalnym nawozem ogrodniczym z dużą zawartością węgla, azotu i fosforu. W przypadku jeśli nie można wykorzystać naturalnego przepływu wody trzeba zamontować w oczku niewielką pompkę wymuszającą przepływ wody. Będziemy ją włączać od marca do września. W październiku wyciągamy ją z wody i przechowujemy do następnego sezonu.

Montaż filtru do oczka wodnego

Żeby dobrać filtr do oczka wodnego musimy znać jego wielkość, wtedy dokonujemy wyceny i doradzamy jak go zamontować (montaż jest bardzo prosty), ewentualnie sami na państwa zlecenie wykonujemy montaż. Zapewniamy pełny serwis i wymianę wkładów filtrujących.

Zastosowanie

Filtry biotechnologiczne możemy stosować do oczyszczania oczek wodnych, stawów kąpielowych, stawów ozdobnych (np. parkowych).

Zapraszamy do korzystania z naszych usług www.zieloneoczyszczalnie.pl. Nasz specjalista od walki z “zieloną zupą” czeka na państwa telefony pod numerem 600637800.