Szambo “ekologiczne” i plastikowe

Ekologiczne zbiorniki na ścieki

Do niedawna szamba były jedynym dostępnym sposobem odprowadzania ścieków. Nie był to jednak sposób doskonały, a raczej doraźny i dość prymitywny. Dlatego dzisiaj, gdy dostępne są już inne możliwości, w większości przypadków warto zrezygnować z szamba na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Zdecydowanie polecamy oczyszczalnie ścieków, które działają bardziej kompleksowo niż szamba, które służą jedynie do odbioru i przetrzymywania ścieków. Oczyszczalnie idą krok dalej – ścieki są odbierane z domowych instalacji, a następnie przetwarzane w zbiorniku, co efekcie daje oczyszczoną, bezpieczną dla środowiska wodę. Taka woda może być, zgodnie z przepisami, odprowadzona do rowu lub do zbiornika wodnego, a także ponownie wykorzystana na przykład do sprzątania lub prac w ogrodzie.
Nietrudno się domyślić, że oczyszczalnie są bardziej ekologiczne pod tym względem niż szamba. Nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, że szambo będzie szczelne, a ścieki wydostające się z szamba to poważne zagrożenie dla środowiska, ale i dla zdrowia człowieka. Wycieki z szamba grożą także karami i mandatami za zanieczyszczanie środowiska.
Wszystkie wady tych urządzeń powodują, że szamba powoli są zastępowane przez oczyszczalnie. Nie tylko ze względu na środowisko naturalne, ale także (a może przede wszystkim) na koszty, jakie towarzyszą korzystaniu z szamba. Ścieki z szamba, jako że nie są oczyszczane na miejscu, muszą być odwożone do oczyszczalni specjalnym wozem asenizacyjnym, co jest dość drogie. Niektórzy próbują sobie na swój sposób radzić z tymi wydatkami, odprowadzając część ścieków bezpośrednio do gruntu, jednak jest to zachowanie na wskroś nieodpowiedzialne. Zredukować koszty wywozu nieczystości z szamba można w znacznie prostszy sposób – wymieniając je na przydomową oczyszczalnię.

Szambo plastikowe

Szamba plastikowe, reklamowane jako bardziej przyjazne dla środowiska, w rzeczywistości niewiele różnią się od innych rodzajów szamb, na przykład szamb betonowych. Owszem, materiał, z którego są wykonane, jest zupełnie inny – bardziej trwały i odporny, a przez to szamba plastikowe są bardziej szczelne. Szczelne szambo to oczywiście mniejsze szkody dla środowiska związane z przedostawaniem się ścieków do gleby. Jednak szamba plastikowe służą jedynie do odbioru i przechowywania ścieków, nie różnią się więc pod tym względem od pozostałych szamb.
Szamba plastikowe są lekkie, jest to zarazem ich zaleta i wada. Niewielki ciężar ułatwia montaż, a jednocześnie powoduje, że szamba plastikowe nie wszędzie można instalować. Plastik jest mniej odporny na obciążenia, dlatego niebezpieczne jest montowanie szamba na przykład pod drogą. Niekiedy jednak zdarza się, że na działce nie ma innego miejsca na zainstalowanie szamba. W takiej sytuacji materiał, z którego są zbudowane szamba plastikowe może nie wytrzymać nacisku i mogą w nim powstać szczeliny, przez które będą się przedostawać ścieki.
Dla wielu osób argumentem jest niewielka cena, którą trzeba płacić za szamba plastikowe. Czy jednak rzeczywiście jest ona tak niska? Gdy doliczy się do niej koszty eksploatacyjne, sięgające nawet kilkuset złotych na miesiąc, to całościowe koszty znacznie wzrastają. Oczywiście, można kupować szamba plastikowe ze względu na ich cenę, uważamy jednak, że warto raz zainwestować w przydomową oczyszczalnię, by później nie ponosić już niemal żadnych dodatkowych kosztów. Takiego wyboru dokonuje wielu naszych klientów i naszym zdaniem ich decyzje są słuszne. Szamba plastikowe to rozwiązanie tymczasowe, zaś oczyszczalnia jest inwestycją na lata.

Szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Przed koniecznością znalezienia odpowiedzi na to pytanie staje wielu właścicieli nowo budowanych domów, które nie mają dostępu do kanalizacji. Mamy doświadczenie w tej branży i nie mamy wątpliwości – szambo ekologiczne to rozwiązanie dobre tylko na jakiś czas. Oczyszczalnia ścieków jest inwestycją na lata. Owszem, zdarzają się sytuacje, kiedy to szambo ekologiczne będzie bardziej opłacalne. Ogranicza się to jednak tylko do sytuacji, gdy produkcja ścieków na działce jest naprawdę niewielka. Przykładem takiej sytuacji jest działka rekreacyjna, z której korzysta się tylko przez część roku. W każdej innej sytuacji, w tym w przypadku całorocznego domu jednorodzinnego, szambo ekologiczne może się okazać niewystarczające.
Aby kompleksowo zadbać o obsługę domu pod względem odprowadzania ścieków, warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię. Decyzja taka nie jest łatwa. Oczyszczalnie kosztują niemało, a liczba ich rodzajów i poszczególnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście łatwiej jest kupić zwykłe szambo ekologiczne, naszym zdaniem jednak warto jest poświęcić nieco więcej czasu, aby znaleźć rozwiązanie, z którego będzie się naprawdę zadowolonym. Oczyszczalni nie kupuje się przecież raz w roku. Zawsze staramy się pomagać naszym klientom, pytamy o warunki wodne i gruntowe na ich działkach, o liczbę mieszkańców i średnie zużycie wody. To pozwala nam wybrać dla klienta optymalny sprzęt.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać wątpliwości: szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wybór należy oczywiście do klienta, jednak nie ma chyba wątpliwości że szambo ekologiczne nie jest idealnym rozwiązaniem.